Jakie warunki techniczne muszą być spełnione w miejscu prowadzenia pralni?

miejsce prowadzenia pralni przemysłowej

Zapotrzebowanie na usługi związane z praniem tkanin i ubrań rośnie. Ludzie coraz bardziej doceniają świadczone przez pralnie usługi, coraz chętniej sięgają po nie również firmy – już niekoniecznie wyłącznie te powiązane z branżą hotelarską. Z uwagi na rosnący popyt, wzrasta również podaż, a pralni na rynku powstaje coraz więcej. O czym jednak muszą pamiętać zanim tak właściwie się otworzą? Jakie warunki techniczne muszą zostać w danym miejscu spełnione, by cała inwestycja miała rację bytu i była miejscem działającym zgodnie z prawem, obowiązującymi normami oraz po prostu zdrowym rozsądkiem? To właśnie o tych czysto technicznych sprawach porozmawiamy w dzisiejszym artykule.

Jakie pomieszczenia muszą znajdować się w każdej pralni?

Choć większość osób pralnie kojarzy wyłącznie z pomieszczeniem z ulokowanymi pralkami oraz suszarkami, tak naprawdę jest ono jednym z kilku, które powinny się znaleźć w jej obrębie. Prawda, jest tym najważniejszym, na które zwraca się największą uwagę. Pozostałe jednak są równie istotne. Cała pralnia musi mieć powierzchnię przekraczającą pięćdziesiąt metrów kwadratowych. Bardzo istotne jest, aby w jej obrębie zawarte zostały takie pomieszczenia, jak:

  • toaleta z przedsionkiem (przynajmniej 2 m2), z której mogliby korzystać pracownicy i ewentualnie klienci (jeśli pralnia jest na takowych otwarta),
  • magazyn środków chemicznych (przynajmniej 1 m2), w obrębie którego przechowywane będą wszelkiego rodzaju środki służące do codziennych operacji – tych jest całkiem sporo i bardzo niepożądane byłoby ich stałe przebywanie w otoczeniu czy to pracowników, czy też klientów;
  • pomieszczenie socjalne (przynajmniej 5 m2), w którym pracownicy mogliby odpocząć, zjeść swój posiłek czy po prostu odbyć przerwę, z dala od wszelkiego rodzaju sprzętu i środków ściśle związanych z działaniem pralni.

Bardzo istotne jest to, by wszystkie te pomieszczenia zostały odpowiednio rozplanowane, a każde z nich było osobno zamykane. Izolacja jest kwestią bardzo istotną i mającą duży wpływ zarówno na bezpieczeństwo, jak i komfort użytkowania konkretnej pralni.

miejsce prowadzenia pralni

Warunki techniczne – co w każdej pralni jest najistotniejsze?

Choć sama obecność i powierzchnia wszystkich pomieszczeń, które muszą wchodzić w skład pralni mają olbrzymie znaczenie, liczy się również ich wysokość, która nie powinna być mniejsza niż 3,3 metra. Tej wysokości powinna towarzyszyć bardzo dobrze poprowadzona wentylacja – koniecznie ta grawitacyjna oraz mechaniczna o wydajności co najmniej 10 wymian na godzinę. Warto wspomnieć, że konieczne jest umiejscowienie jej na odpowiedniej wysokości. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wentylacja powinna znajdować się nisko, bo zaledwie 30-40 centymetrów ponad ziemią. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w kontekście stosowanego w tego typu pralniach rozpuszczalnika, którego opary są cięższe od powietrza, a zatem opadają właśnie na taką wysokość.

Nie tylko wentylacja, ale i sprawna instalacja wodno-kanalizacyjna ma istotne znaczenie w miejscu prowadzenia pralni. Jak bowiem wiadomo, każdy z procesów zachodzących w jej obrębie wymaga użycia wody, a następnie jej skutecznego i odpowiedniego odprowadzenia. Właśnie dlatego w tej materii nie powinno być żadnych utrudnień i kwestii budzących wątpliwości.

Codzienne funkcjonowanie pralni naraża pomieszczenia na kontakt z chemikaliami, ale i parą wodną oraz samą w sobie wodą. Z uwagi na to ich ściany powinny być wyłożone materiałem nienasiąkliwym, odpornym na działanie tego typu zjawisk oraz łatwo zmywalnym. Idealna sytuacja zakłada pokrycie ich całości takowym, jednak akceptowalne jest obsadzenie nim około dwóch metrów wysokości konkretnych ścian.

Urządzenia znajdujące się w pralni ważą całe mnóstwo kilogramów, a w dodatku w czasie swojej pracy drgają i wibrują. Stwarza to spore zagrożenie dla podłoża, na którym zostają osadzone. Ważne jest zatem, żeby zadbać o jego odpowiednią wytrzymałość. Jeżeli pod pomieszczeniem znajduje się piwnica lub inny pokój, jego strop musi zostać dodatkowo wzmocniony. Choć zagrożenia początkowo nie widać, może ono pojawić się po latach funkcjonowania całej pralni.

W lokalach przeznaczonych na pralnię ważne jest też poprowadzenie instalacji sprężonego powietrza oraz odpowiedniego zasilania energią elektryczną. Konieczne jest podłączenie tak zwanej „siły”, choć ta kwestia zależy przede wszystkim od ilości maszyn, które docelowo znajdą się w pralni oraz od ich zapotrzebowania na energię elektryczną.

Podsumowanie

Choć pralnia wydaje się być miejscem o bardzo prostej budowie i strukturze, tak naprawdę musi też spełniać całe mnóstwo wymagań właśnie co do technicznych jej aspektów. Co warto odnotować, każde z tych wymagań stawianych przez instytucje dbające o bezpieczeństwo i higienę pracy ma swoje logiczne ugruntowanie. W związku z tym nie powinno być w żadnym stopniu ani ignorowane, ani obchodzone. Wzór należy czerpać z popularnych i doświadczonych pralni pokroju firmy Mania Prania, które łączą w sobie najlepsze podejście do spraw bezpieczeństwa z dbałością o jakość świadczonych przez siebie usług.