Jakich środków chemicznych używa się w pralniach przemysłowych?

pralnia hotelowa

Każda działająca na rynku pralnia chemiczna musi dysponować odpowiednimi środkami chemicznymi, które umożliwiałyby jej odpowiednią skuteczność w jej codziennym działaniu. Faktem jest, że miejsca tego typu bardzo często muszą radzić sobie z niespotykanymi, a przede wszystkim bardzo trudnymi do pokonania plamami, odbarwieniami czy zabrudzeniami. Nie mogą sobie przy tym pozwolić na to, by któregokolwiek z nich pozostawiać po zakończonym praniu. Ich problem to połączenie dbałości o produkt (a zatem stosowanie środków o mocy odpowiednio dopasowanej do poziomu jego delikatności) ze skutecznością (często możliwą do osiągnięcia wyłącznie przez dobranie mocniejszego produktu). Z jakich zatem środków muszą korzystać?

Środki chemiczne stanowiące podstawę w każdej pralni chemicznej

Produktów, w jakie musi zostać wyposażona każda pralnia hotelowa jest całe mnóstwo, przy czym każdy z nich może posiadać zgoła odmienne zastosowanie. Do tych najczęściej wykorzystywanych i stanowiących absolutną podstawę w działaniu tego typu pralni zaliczyć można:

  • proszki do prania – absolutnie podstawowy środek, który powinien być zdecydowanie najwyższej jakości. Proszek do prania powinien pozbywać się większości standardowych zabrudzeń, a przy okazji dbać o stan ogólny pranych materiałów. Jest to środek w pełni chemiczny, dlatego też liczy się w nim to, aby jego skład nie był nieprzyjazny dla ubrań, pościeli i czegokolwiek innego, czego praniem zajmuje się prania;
  • płyny do prania – płyny te pełnią rolę pomocniczą w towarzystwie proszków do prania i muszą zostać do nich jak najbardziej właściwie dobrane. Muszą zmiękczać tkaniny i sprawiać, by te zachowywały swoje pierwotne właściwości;
  • odplamiacze – w przypadku tego typu środków liczy się przede wszystkim skuteczność. Powstały z myślą o radzeniu sobie z największymi plamami i tylko w ich przypadku zasadne jest ich stosowanie;
  • wybielacze – jeżeli pralnia zajmuje się praniem białych ubrań czy tkanin (w tym chociażby pościeli – pralnie pokroju Mania Prania, które celują w hotele, bardzo często takowe piorą) ten środek chemiczny jest dla niej absolutną podstawą;
  • preparaty wspomagające i ochraniające, nie tylko te stosowane w czasie prania, ale i po zakończeniu jego zasadniczej fazy. Z pralni chemicznych zwykle korzysta się z dużą regularnością – ważne jest więc dbanie o tkaniny poddawane owemu praniu.

Naturalnie rzecz biorąc warto mieć świadomość co do tego, że w każdej z tych kategorii znajduje się wiele różnych produktów o różnej sile działania, a w przypadku niektórych również zapachu, który może mieć wpływ na ostateczne odczucia klienta. Choć wielu spośród nich ceni sobie neutralny zapach, niektórzy oczekują takiego dodanego. Tutaj też ważne jest zatem zachowanie ich różnorodności i możliwości wyboru.

Czym powinny cechować się środki idealne dla tego typu pralni?pralnia hotelowa chemiczna

Niezależnie od tego, z jaką pralnią chemiczną ma się do czynienia, zawsze oczekuje się od niej odpowiedniego podejścia do konkretnych rzeczy, które pozostawia się jej do wyprania. Środki idealne to zatem takie, które są przystosowane do prania materiałów o określonej wytrzymałości, fakturze oraz po prostu materiale, z którego są wykonane. Środki te muszą więc cechować się odpowiednio wysoką obecnością chemii. Nie jest tu mowa o jak najmniejszej jej ilości, a raczej o zachowaniu właściwego balansu między ich siłą a delikatnością. Skuteczność to tutaj podstawa, dlatego też środki chemiczne stosowane w pralni powinny być przetestowane i pochodzić od sprawdzonych producentów.

Z perspektywy samej pralni przemysłowej bardzo istotna jest też ekonomiczność konkretnych środków. Te, które posiadają większe stężenie chemii starczają zwykle na znacznie dłużej, bo i wymagają stosowania ich w znacznie mniejszych ilościach. Nadal patrząc na to wszystko z perspektywy pralni warto też wspomnieć o stosunku ceny do jakości. Ten jest w tym wszystkim bardzo istotny, bo ma największy wpływ zarówno na opłacalność całego przedsięwzięcia, jak i zadowolenie ostatecznych klientów ze świadczonych przez pralnię usług.

Aby więc zebrać to wszystko do kupy należy powiedzieć, że stosowane w pralni chemicznej środki muszą być odpowiednio dopasowane do rodzaju pranych tkanin oraz ich planowego zastosowania (wiele z nich nie bierze udział w praniu, a pełni rolę pomocniczą). Muszą też być ekonomiczne i przyjazne pod kątem składu. Niedopuszczalne jest, by w jakikolwiek sposób uszkadzały prane materiały czy też zmniejszały ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Podsumowanie

Dobra pralnia przemysłowa, taka jak Mania Prania, dysponuje najwyższej jakości środkami chemicznymi, które umożliwiają jej nie tylko ekonomiczne z jej perspektywy, ale też skuteczne radzenie sobie z wszelkiego rodzaju problemami dotykającymi tkanin o różnym poziomie delikatności i różnej strukturze. Stawia przy tym na jak największą ich wszechstronność, zawsze dobierając odpowiedni z nich do konkretnych zastosowań. Jeżeli zatem ma się zamiar skorzystać z tego typu pralni, warto podpytać ją o to, w jaki sposób podchodzi do doboru tego typu środków. Tylko wtedy będzie się miało pewność, że zostanie się obsłużonym na absolutnie najwyższym poziomie.