Zasady prania pościeli hotelowej – o czym warto wiedzieć?

pralnia pościeli hotelowej

Każdy hotel musi zadbać o to, by goście zawsze mogli skorzystać z czystej pościeli. Czy warto prać te elementy samodzielnie? A może lepszym wyborem będzie powierzenie tego zadania zewnętrznej firmie? Jakie są natomiast najważniejsze reguły w trakcie wykonywania tej czynności?

Dlaczego hotele tak chętnie współpracują z zewnętrznymi firmami?

W ramach tego zagadnienia występują dwie opcje. Można zorganizować pralnię we własnym hotelu. Co jeszcze jest do wyboru? To współpraca z zewnętrznymi firmami świadczącymi nowoczesne usługi pralnicze. Bez trudu można zauważyć, że ta druga opcja cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Dlaczego jednak tak się dzieje? Przede wszystkim chodzi o kwestie finansowe. Urządzenie pralni to niemałe koszty. Trzeba wydzielić miejsce, kupić maszyny, zatrudnić odpowiedzialnych pracowników; mających stosowne kwalifikacje oraz potrafiących obsługiwać rozmaite urządzenia itp. Do tego dochodzą koszty związane z energią elektryczną, wodą, zakupem środków piorących, systemem kanalizacji itp. Hotelarze po przeliczeniu wszelkich wydatków są świadomi tego, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem (w aspekcie ekonomicznym) jest pomoc profesjonalnej firmy. Wtedy nie trzeba będzie obawiać się też o jakość. Obecnie można swobodnie rozpocząć współpracę z fachowcami stricte od wykonywania usług pralniczych dla branży hotelarskiej. Czym cechują się te podmioty? To m.in. wykwalifikowany personel. Zatrudnione osoby – w takich podmiotach – mają duże umiejętności i wiedzą, jak należy prać poszczególne elementy. Nowoczesne firmy są wyposażone w profesjonalny sprzęt oraz akcesoria. To wpływa na jakość wykonywanych zadań oraz na ich tempo. Wszystko jest bowiem realizowane naprawdę szybko.

Jak często powinna być prana pościel hotelowa?

Przejdźmy zaś do zasad, którymi trzeba kierować się w tym temacie. Sporo osób (szczególnie początkujących) zastanawia się, jak często pościel hotelowa powinna być zmieniana i wysyłana do prania. Należy robić to po każdym gościu. Nie ma możliwości, by szanujący się hotel dostarczył nowym Klientom pościel po… poprzednich właścicielach (bez wykonania prania). Nawet gdyby spędzili oni na terenie danego miejsca np. tylko jedną noc. Jest to po prostu niedopuszczalne. Gdyby Klient zauważył jakieś zabrudzenia na pościeli, to straty wizerunkowe danego miejsca byłyby bardzo opłakane. Często takie sytuacje „ciągną się” za hotelarzami przez długi czas. Pracowanie nad dobrym wizerunkiem to zazwyczaj kwestia wielu lat. Zaufanie można zaś stracić w zaledwie kilka sekund. Nic więc dziwnego, że profesjonalne hotele bardzo profesjonalnie podchodzą do tego zagadnienia. W związku z tym pościel hotelowa jest prana po każdym gościu. Można zatem wysunąć wniosek, że ludzie troszczą się o takie elementy nawet bardziej… niż o swoje prywatne. Statystycznie są ona bowiem prane częściej w ciągu całego roku kalendarzowego.

profesjonalne pranie pościeli hotelowej

Wszystko powinno być dokładnie odnotowane

Niektórzy piorą brudną pościel we własnym hotelu. Inni (takich osób jest zaś zdecydowanie więcej) decydują się na zewnętrzne firmy. Niezależnie od wyboru jednej z tych dwóch opcji, wszystkie tego typu usługi muszą być właściwie zorganizowane. Osoby odpowiedzialne za ten aspekt m.in. skrupulatnie odnotowują każdą partię prania, która została dostarczona do pralni oraz potem wydana z tej lokalizacji. Dlaczego jednak jest to istotne? Dzięki temu nie ma możliwości, że coś się zgubi. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zewnętrznych firm. Takie podmioty kooperują z rozmaitymi hotelarzami. Pracownicy muszą zatem wszystko dokładnie zapisywać, by pościel nie tylko się nie zgubiła, ale także nie pojechała (już po wypraniu) do innego miejsca… Na szczęście w przypadku profesjonalnych firm do takich sytuacji nie dochodzi. Jest to jednak zagwarantowane właśnie poprzez profesjonalne podejście do tej materii.

Dobór odpowiednich środków piorących jest kluczowy

Fachowcy (od lat realizujący usługi pralnicze) doskonale zdają sobie sprawę, że ma to spore znaczenie. Warto wiedzieć, że hotelowa pościel jest wykonywana z rozmaitych materiałów. Każdy zastosowany komponent ma zaś inne wymagania dotyczące prania. Osoby odpowiedzialne za wykonywanie usług tego typu muszą zatem idealnie dobrać środek piorący. Tak samo, jak jego ilość. W nowoczesnych firmach ta druga kwestia jest jednak zautomatyzowana. Dzięki temu nie ma możliwości, że np. proszku będzie za dużo lub zbyt mało. Na skutek tego jakość prania jest na najwyższym możliwym poziomie. O czym jeszcze warto pamiętać? To dobór odpowiedniej temperatury. Trzeba także wybrać stosowny czas, w trakcie którego będzie realizowana ta czynność. Oczywiście, za samo pranie odpowiadają już maszyny. Niemniej jednak ten proces musi być nadzorowany przez wykwalifikowanego pracownika.

Co dzieje się w dalszej kolejności?

Po zakończonym praniu hotelowa pościel musi być dokładnie wysuszona. Nowoczesne firmy świadczą oprócz prania pościeli hotelowej także usługę maglowania. Co dzieje się potem? Fachowcy pracujący w pralni skrupulatnie sprawdzają stan pościeli. Muszą mieć bowiem pewność, że nie ma np. żadnych plam lub uszkodzeń. Jeśli chodzi o nowoczesne podmioty wykonujące takie usługi, to jest to na szczęście tylko formalność. Korzystanie z odpowiednich maszyn oraz środków piorących itp. eliminuje do zera ryzyko jakiegokolwiek niepowodzenia. Potem pranie jest składane i pakowane. Następnie zaś odsyłane do konkretnego hotelu.